Peking, a Kínai Népköztársaság fővárosa, politikai, kulturális központja az ország északkeleti részén, sík területen fekszik. Északról, észak-nyugatról és nyugatról hegyek határolják, 16 kerületre osztódó teljes közigazgatási területe közel 17’000 km2 (Belgium nagyságú), lakossága meghaladja a 17 millió főt. GMT +8 időzónában található.

Időjárás

Kontinentális. A rövid tavaszokat és őszöket hideg, száraz, erős északi szeles telek és forró, nem ritkán 35-40 °C fokos nyarak követik. Nyáron, főleg a monszunos időszak alatt – július és augusztus hónapokban – igen magas, akár 70-80% közötti is lehet a páratartalom.

Közlekedés

A szűkebb értelemben vett, nyolc belső kerületre tagozódó Peking utcaszerkezete négyzetrácsos. A várost 4 körgyűrű (az ún. Kettes, Hármas, Négyes és Ötös körgyűrűk) szeli át és az ún. Hatos körgyűrű kerüli el. A városban a közlekedés – a nagy távolságokat leszámítva – egyszerű, jól átlátható. Peking felszíni tömegközlekedése folyamatosan fejlődik, metróhálózata korszerű, egymáshoz csatlakozó. A külföldiek tájékozódását segítendő a metrómegállók nevei latin betűvel is ki vannak írva. A főbb nevezetességekhez és csomópontokhoz tömegközlekedési eszközökkel könnyen el lehet jutni, a reggeli és délutáni csúcsforgalom idején azonban jelentősen megnövekedett menetidővel kell számolni. Taxi a városban mindenhol elérhető, az alapdíj 10 yuan (kb. 1,3 Euró).

Peking nemzetközi reptere (BCIA - Beijing Capital International Airport 北京首都国际机场) a központtól kb. 25 km-re, észak-keleti irányban, az Ötös és Hatos körgyűrűk között található. A repüléternek 3 terminálja van, az egymás mellett lévő, tehát gyalogszerrel bejárható, ún. T1-es és T2-es terminálok, illetve a tőlük távolabb fekvő T3-as terminál. A nemzetközi repülőjáratok a T2-es és a T3-as terminálokat használják, a Budapestet Pekinggel összekötő, a kínai Hainan Airlines által üzemeltetett közvetlen légijáratok a T2-es terminálra érkeznek, illetve onnan indulnak. A T1/T2-es és a T3-as terminálokat ingyenesen igénybe vehető buszjáratok kötik össze. Az egyes terminálok és a város egyik fő közlekedési csomópontja, a Dongzhimen buszpályaudvar között közlekedő gyorsvasút menetideje kb. 20 perc. A reptérről bővebben, beleértve mind a belföldi, mind a külföldi érkező és induló járatokról szóló információkat is, a BCIA naprakész, folyamatosan frissített honlapján, a http://en.bcia.com.cn/ címen tájékozódhatnak.

Étkezés

Pekingben szinte minden konyha megtalálható. Az Európában is jól ismert nemzetközi gyorséttermi láncokon kívül sok „nyugati” étterem van, ahol a standard európai ételeket szolgálják fel, a helyi éttermek árfekvéséhez viszonyítva 15-20%-kal drágábban. Kínai étteremből városszerte rengeteg van, árfekvésük – a kiemelten turista célpontok környékét leszámítva, illetve az európai árakkal összehasonlítva – kedvezőnek mondható.

Pekingben a csapvíz ugyan iható, érzékenyebb gyomrú utazóknak azonban inkább a palackos víz, üdítő, dobozos tea, gyümölcslé stb. fogyasztása ajánlott, amely italok mindenhol kaphatóak. Utcán lehetőleg csak előttünk elkészített, jól átsütött ételt fogyasszunk (különösen a nyári időszakban). A megérkezést követő néhány napban fellépő esetleges kisebb gyomorpanaszok az eltérő fűszerezésből eredhetnek, ennek ellenére hasfogó és hashajtó gyógyszereket érdemes magunkkal hozni az utazásra.

Vásárlás

A jelentősebb kisáruház-láncokban (pl: Jingkelong, 7eleven, April Gourmet, Jenny Lou’s stb.) az európai igényeknek megfelelő tejtermékek és pékáruk széles, felvágottak és sajtfélék kielégítő választékban kaphatóak. A hipermarketek (Tesco, Carrefour, Auchan stb.) áruválasztéka szintén megfelel az európai színvonalnak.

Ruházati és elektronikai cikkek szempontjából népszerűek a különféle szabadtéri, vagy csarnok-jellegű piacok (pl: Yashou ruhapiac 雅秀服装市场, Selyempiac 秀水市场, Gyöngypiac 虹桥市场, Panjiayuan 潘家园旧货市场 stb.). Az itt kapható termékek közepes minőségűek, általában a híres nagyobb márkák hamisítványai, másolatai. Alkudni kötelező, az árakat „ránézésre” állapítják meg az eladók (esetenként a reális ár akár 5-szörösét is elkérve a külföldi turistától). Eredeti termékeket, legyen szó ruházati vagy elektronikai cikkekről, szinte kizárólag márkaboltban – és ennek megfelelő áron – lehet venni.

Pénzváltás

A reptéren, bankokban, szállodákban és a nagyobb bevásárlóközpontokban eurót, dollárt stb. lehet váltani, az váltási arány mindenhol a központi jegybank aktuális középárfolyamához van igazítva (amely akár óránként is változhat), különbségek alig érzékelhetőek az egyes pénzváltók között. A „feketeárfolyam” csupán minimálisan különbözik a hivatalostól, így annak igénybevétele se nem ajánlott, se nem kifizetődő. Tekintettel arra, hogy a városban kizárólag a helyi fizetőeszközt, a yuan-t fogadják el, már a reptéren érdemes váltani. Külföldiek részére történő banki váltás – főszabályként – útlevél bemutatása ellenében történik.

Telefonálás

A roaming-szolgáltatás minden magyar szolgáltató esetében megbízhatóan működik, a gyakorlati tapasztalatok szerint azonban a rövid szöveges üzenetek (SMS) küldése és fogadása rendszeresen akadozik. Magyarországra (és általában külföldre) a trafikokban, újságosoknál kapható IP telefonkártyával a legkifizetődőbb telefonálni.

Nyelvtudás

Az idegen nyelvek ismerete országszerte gyenge, angolul még a fiatalabb generáció tagjai sem nagyon tudnak. Amennyiben mindenképpen angolul kell megértetni magunkat, egyszerű, könnyen érthető formában fogalmazzunk. A taxisok (egy-két ritka kivételtől eltekintve) szintén nem beszélnek angolul, ezért mindenképpen javasolt, hogy az utazó mindig tartsa magánál szállása kínai írásjegyekkel leírt nevét és címét. A legtöbb szállodában névjegykártya méretű, a nevet és pontos címet tartalmazó kártya igényelhető a recepción.

Közbiztonság

Peking közbiztonsági helyzete – még európai viszonylatban is – kiemelkedően jó. Peking külföldiek által kedvelt frekventált kerületeiben, illetve a városközponttól távolabb fekvő műemlékek, turistaattrakciók környékén éjjel-nappal folyamatos és jelentős a közterületi rendőri, illetve helyenként katonai (karhatalmi) jelenlét. A Pekingbe látogatóknak erőszakos, testi épség ellen irányuló bűncselekménytől nem kell tartaniuk, gyakoriak azonban a külföldiek sérelmére elkövetett kisebb súlyú vagyon elleni bűncselekmények, ezek közül is kiemelten a zsebtolvajlás klasszikus esetei, amely szempontból a bűnügyileg leginkább fertőzött körzeteknek a műemlékek környéke, a piacok és bevásárlóközpontok tekinthetőek.

Országszerte jelentős kockázati tényezőként értékelhető a rendkívül alacsony közlekedési morál. Számos gépjárművezető a közúti közlekedés legelemibb szabályait sem tartja be, így a balesetek elkerülése érdekében (különösen a gyalogos és kerékpáros közlekedés során) fokozott óvatossággal célszerű eljárni.

Peking a földrengések szempontjából közepesen veszélyeztetett övezetben fekszik, halálos áldozattal járó földmozgás már évtizedek óta nem következett be a fővárosban. Kína más részein (így különösen a déli és dél-nyugati országrészben) azonban minden évben több, emberáldozatokkal és súlyos károkkal járó földrengés, illetve árvíz is bekövetkezik.

Legfőbb nevezetességek, látnivalók

Tian’anmen tér (Tian’anmen guangchang - 天安门广场)

Peking legnagyobb köztere, amely a város közepén terül el. Délen a Qianmen (Elülső kapu) határolja. A tér nyugati oldalán áll az Országos Népi Gyűlés (ONGY - Parlament) épületegyüttese, amelyet 1959-ben egy év alatt építettek fel. A tér túloldalán, az ONGY-vel szemben a Kínai Történelmi és a Forradalmi Múzeum található.

A teret északon a Tian’anmen (a Mennyei Béke kapuja) zárja le. A kaput a 15. században építették, jelenlegi formáját 1651-ben nyerte el. Alapzatával együtt 33,7 méter magas. A császári időkben innen hirdették ki a császárok utasításait az összegyűlt tömeg előtt, illetve itt kiáltotta ki Mao Ce-tung 1949. október 1-jén a Kínai Népköztársaságot.

A Tiltott Város (Gu gong - 故宫)

Az egykori császári palota Peking egyik leglátványosabb műemléke. Bejárata közvetlenül a Tian’anmen mögött van. Építtetését a Ming-dinasztia (1368-1644) harmadik uralkodója, Yong Le császár 1406-ban kezdte meg, az 1420-ra fejeződött be. Területe 72 hektár, amelyből 150 ezer négyzetmétert építettek be. A Tiltott Város körül 52 méter széles vizesárok húzódik, míg a bejárat mögött az ún. Arany Víz folyik. A palota 24 Ming és Qing dinasztia-béli uralkodó számára nyújtott otthont. Miután az épületek jelentős része fából készült, több tűzvész is nagy károkat tett benne, azonban az átépítések, felújítások ellenére döntően megőrizte eredeti formáját.

A Tiltott Város két részből áll. Déli felén találjuk a hivatalos célokat szolgáló csarnokokat, míg északi részén a lakóépületek húzódnak. Mivel az épületek nem túl magasak (27 méter), és tilos volt a városban náluk magasabb házakat építeni, a Tiltott Város jellege sokáig meghatározta Peking építészetét.

Wangfujing (王府井)

A Wangfujing Peking központi sétálóutcája, a Tian'anmen tér közelében, a Chang'an sugárúton fekvő Peking Hotel mögött található. A sétálóutca kiváló lehetőséget biztosít szuvenírek és ajándékok beszerzésére, ugyanakkor megjegyzendő, hogy az itt található boltok árfekvése az átlagosnál magasabb. Az esti fényben ragyogó utca felkeresése különös élményt nyújt a látogatóknak, javasolt egyben a Wangfujing északi végén kezdődő – csak az esti órákban üzemelő – ún. Ízek utcáját (王府井美食街) is megtekinteni, ahol a kínai konyha kevéssé megszokott, de annál látványosabb érdekességeivel találkozhatunk.

Houhai (后海)

A Tiltott Várostól északnyugatra fekvő, a Houhai-tó körüli Hutong-os, azaz a tradicionális pekingi építészeti stílus szerint épült alacsony, földszintes udvarházakból álló terület. A városrész épületeit az elmúlt években felújították, nagyrészükben ma éttermek, bárok üzemelnek. A környék szórakozóhelyei télen-nyáron kedvelt célpontjai a turistáknak.

Az Ég Temploma (Tian tan - 天坛)

Az Ég Temploma a Tian’anmen tértől délre, egy közel 270 hektáros parkban található, a Ming-dinasztia építészetének gyöngyszeme. A park szent helynek számított, ahol a császár az év során a rituális ceremóniákat végrehajtotta. A levegőből nézve a templomok kör alakúak, míg alapjaik négyzetet formálnak. A kínai mitológiában a kör az Ég, a négyzet a Föld szimbóluma, ennek megfelelően a park északi oldala félkör alakú, a déli pedig szögletes.

Lámatemplom (Yonghe gong - 雍和宫)

Peking talán legszebben felújított és még ma is működő lámaista Buddhista temploma a város központjától észak-keletre fekszik. Ötödik Termében látható a 26 méteres (ebből 8 méter a föld alatt) Buddha szobor, amelyet egyetlen szantálfa-törzsből faragtak ki.

Nyári Palota (Yihe yuan - 颐和园)

A Nyári Palota elődjét 1153-ban építtették, később a Ming uralkodók tovább bővítették a parkot, melynek területe a mandzsu császár, Qian Long idejében volt a legnagyobb. A Második Ópiumháború idején, 1860-ban az angol-francia intervenciós csapatok felégették. A palota újjáépítését Ce-hszi anyacsászárné kezdte meg, majd 1888-tól kezdődően a haditengerészet fejlesztésére szánt összegekből hozatta rendbe kedvenc pihenőhelyét. A 290 hektáron elterülő létesítmény háromnegyed részét a Hosszú Élet hegyének (Wanshou shan) lábánál elterülő Hatalmas Fényesség tava (Kunming hu) teszi ki.

Peking környéke

A Nagy Fal (Chang cheng - 长城)

A Nagy Fal a Bohai-öböl partján fekvő Shanhaiguan-tól a Takla-Makán sivatag széléig húzódik, teljes ossza mintegy 6300 kilométer. A nomád törzsek betörésének megnehezítése érdekében már az i.e. 5. században elkezdtek építeni egy, a mai Nagy Fal elődjeként számon tartott védelmi vonalat, amelyet aztán a Kínát először egyesítő császár, Qinshi Huangdi alatt és után kezdtek egységesíteni, majd a Han-dinasztia (i.e. 206-tól - i.sz. 220-ig) idején fejeztek be. A falak – a Nagy Fal soha nem volt lineárisan egységes – ebben az időben elsősorban még földsáncok voltak. Átépítésük, beleértve a Peking közelében levő szakaszt is, csak a Ming korban fejeződött be. A ma látogatható falszakaszok „mindössze” 5-600 évesek. A legjobb állapotban lévő, a turisták számára megnyitott szakaszok (Badaling - 八达岭, Mutianyu - 慕田峪, Simatai - 司马台 stb.) Peking közigazgatási területén, de a városközponttól messze (kb. 50-70 km-es távolságban) találhatóak.

Ming sírok (Shisan ling - 明十三陵)

A városközponttól mintegy 50 kilométerre, északra fekvő festői szépségű völgyben 13 Ming dinasztia-béli császár nyugszik. A sírok közül csupán néhány látogatható.