A Kínai Népköztársaság megalakulását követően pezsgő kulturális kapcsolatok fémjelezték a két ország kötelékét. A politika szelei azonban, történelmi időkben mérve csupán egy röpke pillanatra, de elterelték a dagadó vitorlákkal száguldó kulturális hajóinkat, melyek a kétezres években kaptak új lendületet. Azonban az ekkor beindult fejlődés mind a mai napig egyre burjánzóbb kapcsolatrendszert eredményez.
Rövid történelmi áttekintés:
- 1953. – Kínai filmfesztivál Budapesten.
- 1954-1955. – Kínai fociválogatott edzőtábora hazánkban.
1954 áprilisában 25 kínai ifjúsági válogatott labdarúgó másfél éves magyarországi edzőtáborra kezdődött hazánkban.
- 1955. – Domján József fafaragó művész kínai útja.
Domján József a több hónapos út során megismerkedett Qi Baishi-vel, a modern kínai festőművészet atyjával, akivel szoros barátságot kötött.
- 1955. – Átadásra került a magyar segítséggel épült Közép-kínai rádiótorony.
- 2007-2008. – Magyar Évad Kínában.
„Szabadság, szerelem" Fókuszban a Magyar Kultúra címmel került megrendezésre Pekingben, Sanghajban, Hongkongban és Shenzhenben a Magyar Évad kulturális rendezvénysorozata, amely alatt különféle kiállításokra, népzenei, jazz- és komolyzenei koncertekre, operett-estre, irodalmi beszélgetésekre, gasztronómiai bemutatókra, színházi- és bábelőadásokra, filmhétre, komolyzenei mesterkurzusra valamint fordítói konferenciára került sor. Ugyancsak az Évad keretein belül, Magyarország részt vett a pekingi és a sanghaji Oktatási Vásárokon, illetve díszvendége volt a Kína - Sanghaj Nemzetközi Művészeti Fesztiválnak is. Sanghajban felavatták Petőfi Sándor második kínai mellszobrát.
- 2008. – A 15. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon Kína volt a díszvendég.
- 2008. – Kínai gyermekek magyarországi nyaralása.
A 2008 májusában történt szecsuáni földrengés károsultjai számára Magyarország kormánya felajánlotta, hogy károsult gyermekek magyarországi nyaraltatását vállalja. A program keretében 50 fő 12 életévét betöltött gyermek látogatott hazánkba, akik többsége még a megyehatárt sem lépte át korábban. Az indulás előtt Magyarország pekingi Nagykövetsége búcsúfogadást szervezett a gyermekeknek Chen Pest színész-humorista részvételével.
Az elmúlt években új lendületet kapott a két ország kapcsolatépítése kulturális területen:
2011. – Liszt év Kínában.
Liszt Ferenc születésének 200. évfordulója alkalmából nagyszabású programsorozat került megvalósításra, amelyen belül többek között Claudia Yang zongorakoncertje, Liszt Extravaganza koncertsorozat, a híres magyar zeneszerzőről készített szoborcsoport ajándékozás a kínai Nemzeti Nagyszínháznak, kiállítások, valamint Nagy Péter, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Zongoratanszéke vezetőjének a Kínai Zeneakadémián tartott Liszt zongorakoncertje is megrendezésre került.
2011. június – Kortárs magyar művészek bemutatkozása a Kínai Szépművészeti Múzeumban.
2011. június 20-án a Kínai Szépművészeti Múzeumban „Magyar Művészet” címmel 33 magyar művész 303 alkotásának bemutatásával a Múzeum 8 csarnokában, két teljes szinten nagyszabású kortárs művészeti kiállítás nyílt Pekingben. A tárlat – csakúgy, mint a rákövetkező évben hazánkban megrendezett kortárs kínai művészeti kiállítás – a kétoldalú kulturális együttműködési munkaterv keretében valósult meg.
2012. augusztus-szeptember – Kortárs kínai művészeti kiállítás Budapesten.
A Szépművészeti Múzeumban 2012. augusztusában nyílt meg a Kínai Szépművészeti Múzeum kortárs kínai művészet remekeit bemutató budapesti kiállítása, amelyet egy hónapon át tekinthettek meg az érdeklődők.
2012. november 8. – Pro Cultura Hungarica kitüntetés átadó ünnepség Yuan Xikun képzőművész úr részére.
A kitüntetést dr. Biró Marcell, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium közigazgatási államtitkára adta át. Az ünnepség alkalmával a Pekingben koncertező Új Liszt Ferenc Kamarakórus előadásában, Liszt Ferenc és Bárdos Lajos kórusművei is elhangzottak.
2013. május 14. – I. Kína-Közép-kelet-európai országok kulturális fóruma Pekingben.
Az eseményen hazánkat Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere képviselte.
2013. május 14. – Kulturális Együttműködési Munkaterv 2013-2015 évekre aláírása.
A Munkatervet magyar részről Balog Zoltán EMMI miniszter, míg a kínai fél részéről Cai Wu kulturális miniszter írta alá.
2013. augusztus – Magyar Híd Nyári Tábor.
2013 augusztusában Orbán Viktor miniszterelnök meghívására Kína különböző területeiről 100 diák látogathatott el Magyarországra, hogy közelebbről megismerkedhessen a kultúrával és a főbb nevezetességekkel. A Magyar Híd Nyári Tábor programjain keresztül a diákoknak lehetőségük nyílt megtekinteni Budapest történelmi látnivalóit, kirándulni a Dunakanyarhoz és Veszprémbe, valamint az ELTE Konfuciusz Intézet jóvoltából megtehették az első lépéseket a magyar nyelv megismerése és elsajátítása érdekében, hiszen a táborban nyelvoktatás is biztosított volt.
2013. november 13. – A Pekingi Magyar Kulturális Intézet megnyitója.
Xie Jinying, a kínai Kulturális Minisztérium Külföldi cserekapcsolatokkal foglalkozó Igazgatóság főigazgatója és Szijjártó Péter a Miniszterelnökség akkori külügyi és külgazdasági államtitkára, valamint a magyar és kínai kapcsolatok összehangolásáért felelős kormánybiztosa hivatalosan megnyitotta a Pekingi Magyar Intézet kapuit. A megnyitón bemutatásra került az első magyar és kínai koprodukcióban készült a Kína, Magyarország és a foci című film, valamint a vendégek a magyar hagyományokat „újragondoló” Gombold Újra című divatbemutatót is megtekinthették.
2014. február 13. – Miniszterelnöki látogatás a Pekingi Kulturális Intézetben, Pro Cultura kitüntetés átadása Claudia Yang részére.
A Kulturális Intézet évadnyitó ünnepségére a Pekingben hivatalos kínai látogatáson tartózkodó Orbán Viktor miniszterelnök, számos magyar és kínai politikus, valamint kulturális szakember jelenlétében került sor.
2014. március 29. – Tavaszköszöntő kiállítás Pekingben.
A kiállítás a Kínai Kulturális Minisztérium alá tartozó Kínai Festészeti és Kalligráfia Akadémia és a Pekingi Magyar Kulturális Központ közös szervezésében, a Kínai Milleniumi Emlékműben valósult meg. A kiállításon számos neves kínai festő Magyarországgal kapcsolatos képeit is megtekinthette a közönség.
2014. október 7. – Voice of Yunnan koncert Magyarországon.
Az esemény Budapesten került megrendezésre a diplomáciai kapcsolatok felvételének 65. évfordulója tiszteletére.
2014. október 11-31. – Örök barátok – Domján József és Qi Baishi című művészeti kiállítás.
A kiállítás a Pekingi Magyar Kulturális Intézetben került megrendezésre a magyar-kínai diplomáciai kapcsolatok felvételének 65. évfordulója alkalmából.
2014. december 12. – Pro Cultura Hungarica kitüntetés átadása Gao Jianjin professzor asszony részére.
A kitüntetést Szilas Cecília nagykövet asszony adta át a Kodály-módszer terjesztése területén úttörő munkát végző zenepedagógus számára a Pekingi Magyar Kulturális Intézetben. Az eseményen köszöntőt mondott a Kulturális Minisztérium miniszter-helyettese, Ding Wei úr, a Központi Zeneakadémia vezetője Wang Cizhao, továbbá Szilas Cecília nagykövet. Az átadáson Kína három legjobb kórusa lépett fel, a Filharmonikus Kísérleti Általános Iskola 6. évfolyamának kórusa, a Központi Zeneakadémia Gyakorló Iskolájának kórusa és a Központi Zeneakadémia kórusa.
2015. január 29. – Munkácsy Mihály és kora, magyar festőművészet a XIX. és a XX. század fordulóján című kiállítás megnyitója Pekingben.
A tárlat rendkívül fontos eredmény a kétoldalú kulturális kapcsolatok tekintetében, hiszen a híres magyar festő, Munkácsy Mihály alkotásai a 63 évvel ezelőtti Munkácsy kiállítást követően másodszor kerültek bemutatásra a kínai célközönség számára Pekingben.
A rendezvény során többek között aláírásra került egy együttműködési megállapodás a budapesti Szépművészeti Múzeum és a Pekingi Szépművészeti Akadémia között, miszerint 2015 áprilisában bemutatásra kerülnek az egyik legnagyobb kínai festőművész, Qi Baishi alkotásai a budapesti Szépművészeti Múzeumban.
2015. március – Magyar Rapszódia című magyar hónap a pekingi Minzu Szállodában.
Az egy teljes hónapon át tartó programsorozat keretein belül az érdeklődők a magyar gasztronómiai mellett – többek között – a huszárkultúrával, néptánccal, népzenével és népszokásokkal, magyar találmányokkal, és nem utolsó sorban magyar felsőoktatási intézmények kínálatával is megismerkedhettek az érdeklődők.
2015. június 19. – Sport és oktatás konferencia Pekingben.
Az EU-Kína diplomáciai kapcsolatainak 40. évfordulója alkalmából megrendezett Sport és Oktatás konferencia fő szervezője az EU képviseletében Magyarország pekingi Nagykövetsége és a Pekingi Magyar Kulturális Intézet volt.
2015. november 13. – A 2016-2019. évekre szóló Kulturális Együttműködési Munkaterv aláírása.
A Munkatervet magyar fél részéről Hoppál Péter, az EMMI kultúráért felelős államtitkára, a kínai részéről Luo Shugang kulturális miniszter írta alá.
2016. március – Magyar Kulturális és gasztronómiai hónap a pekingi Minzu Szállodában.
Az előző évi, nagy sikerre való tekintettel, bővített programkínálattal került megrendezésre az egy hónapon át tartó programsorozat. A Szálloda éttermében kínált magyar konyhai remekek mellett gyermekeknek szóló gasztronómiai programsorozat színesítette a huszárok, néptáncosok és énekesek előadásait.
2016. május – Magyar Hónap Kínában.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium Kulturális Államtitkársága támogatásával Magyarország Pekingi Nagykövetsége és a Pekingi Magyar Kulturális Intézet (PMKI) a magyar felsőoktatás és kultúra közös népszerűsítésére több mint egy hónapon át tartó kulturális és oktatási rendezvénysorozatot szervezett Kínában Magyar Hónap elnevezéssel. A 22 főprogramot és számos alprogramot magába foglaló hónap kiemelkedő eseménye volt a Kulturbazár, mely egyben a kínai Külügyminisztérium Kína-KKE 2016. évi Civil és kulturális programok hivatalos eseménye volt.
2016. augusztus – 23. Pekingi Nemzetközi Könyvkiállítás.
A közel egy hétig tartó rendezvényen Magyarország, mint KKE ország díszvendégként vett részt. Az eseményen Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium Kulturális és Tudománydiplomáciáért felelős államtitkára mondott köszöntő beszédet.
2016. november 30. – „Egy övezet, egy út” kultúra-oktatás-turisztika munkacsoporti ülés.
A kultúra-oktatás-turisztika munkacsoportot Íjgyártó István, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kulturális és tudománydiplomáciáért felelős államtitkára vezette, tagjai a Külgazdasági és Külügyminisztérium, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Magyar Turisztikai Ügynökség delegáltjai voltak.
Kiemelt Európai Uniós események:
2016 EUnic EUrope
A 2016 EUnic Europe elnevezésű évad az EUNIC, EU Pekingi Képviselete, Magyarország Nagykövetsége és a Pekingi Magyar Kulturális Intézet 2016. évi közös rendezvénye, mely az EU sokszínű kultúráját jelenítette meg hetenként más és más kulturális intézetben vagy nagykövetségen.
2016 EUnimals
A 2016 EUnimals című eseménysorozat az EUNIC, EU Pekingi Képviselete, Magyarország Nagykövetsége és a Pekingi Magyar Kulturális Intézet 2016-2017. évi közös rendezvénye, mely az állatvédelem, környezetvédelem fontosságát hirdeti havonta más és más kulturális intézetben vagy nagykövetségen.
Hasznos linkek: